Feng shui nejen v našich domovech…

Ať naši předkové a nejrůznější kultury nazývaly feng shui jakkoliv, dodržovali jeho pravidla jako cosi samozřejmého. Jestli máte dojem, že jde o „orientální“ záležitost, kterou jsme novodobě přejali, není tomu tak. O magii barev, symetrii a působení prostoru na náš vnitřní život věděl třeba i Karel IV. a středověcí architekti. 

Feng shui je všude kolem nás, je pro nás přirozené, aniž bychom si to uvědomovali. Skrývá se v symbolech, barvách, tvarech, materiálech, talismanech… Proto je fajn, naučit se s ním aspoň malinko pracovat a otevřít se možnostem, které nám přináší. 

Pro tento článek jsem vybrala několik zajímavostí, které mě zaujaly a které lze snadno zakomponovat do našeho bydlení či kanceláře. Jen tak pro začátek. Vyvážené prostředí podle feng shui je ale komplexní a velmi individuální, pokud má za cíl harmonizovat problematické období nebo dokonce dlouhodobé aspekty života, jako jsou zdraví, vztahy, finanční zabezpečení apod.

Pracuje s pěti elementy: voda, oheň, vzduch, země a kov. Každý má své vlastnosti, barvy a materiály a pracuje se s ním mimo jiné s ohledem na to, kdo v prostoru pobývá.

ČISTOTA – PŮL ZDRAVÍ

Stejně jako udržujeme čistotu svého těla a pokud možno i jídelníčku, je zásadní i pro energii domova. Feng shui podporuje spíše minimalismus. Radí třídit a zbavovat se nepotřebného, především nefunkčního a rozbitého. Co jde, opravte, co už neslouží a sloužit nebude, vyhoďte nebo darujte na díly…

Když už jsme u čistoty, dejte si záležet na tom, jak vypadá vchod do vašeho domu/bytu. Je totiž vaší vizitkou, odrazem a také předělem vnějšího a vnitřního prostoru.

SE ZRCADLY OPATRNĚ

Zrcadlo odráží nejen prakticky, ale také symbolicky, proto se nehodí k zavěšení naproti vstupním dveřím, kde může odrážet pozitivní energii, která k nám plyne. Ani v ložnici příliš neprospěje, pokud se v nich během spánku odrážíme. Údajně tak mohou mít vliv na nevěru ve vztahu.

JAK UHASIT OHEŇ VE VZTAZÍCH

Italskou domácnost může trochu uklidnit oddělení vody a ohně, například v rámci kuchyně. Pokud máte myčku vedle trouby a sporáku, nemusí to dělat dobrotu. Opět zde funguje jednoduchá symbolika s přírodou, kde oheň hašený vodou taky hlasitě syčí. Sporák s dřezem by neměly stát ani naproti sobě, aby element vody a ohně nestály v opozici.

PŮSOBENÍ BAREV

Barvy fungují podle feng shui jako energetické zářiče. Bílá je barvou čistoty – zcela bílý interiér ovšem působí příliš sterilně. Žlutá je symbolicky spojená se sluncem, a tak nás i ona zahřívá a rozveseluje. Červená je barvou dlouhověkosti, ale používá se spíše v menším množství. Také s modrou, která podporuje komunikaci a symbolizuje nebe, se to nesmí přehánět. 

Zelená působí hojivě, blahodárně jako v přírodě. Hnědá barva uklidňuje, zpomaluje a dodává nám pocit jistoty – jako když se v přírodě můžeme opřít o kmen stromu. Neopomíjejme v rozumné míře ani lesklé barvičky, jako je zlatá, stříbrná a platinová. Mají totiž působit léčivě.

Pokud tě téma feng shui zaujalo, přečti si o něm víc. Třeba v e-booku Královské feng shui, který zdarma nabízí na svých stránkách Eva Matyášová a který napsala nejen na základě znalostí ze studií, ale také ze stovek domácností, rodin a příběhů, do nichž byla za svoji dlouholetou praxi pozvána.