Jak si vyrobit nástěnku splněných snů? Snadno

Pojem vision board se už kolem tebe nejspíš mihnul. Pokud ne, od přečtení tohohle článku už si ho jistě budeš pamatovat. V češtině se často nazývá nástěnkou vizí a snů. Pojďme si říct proč. Já myslím, že se ti ta kreativita a jednoduchost zalíbí.

Říká se, že náš mozek si dokáže najít cestu k cíli, který vnímá často a vícero smysly, který zkrátka dobře zaměří. Údajně je to i vědecky podložené. Princip vision boardu vychází právě z tohoto poznání. Vrcholoví sportovci i úspěšní podnikatelé dávno vědí, že úspěch je vázaný na zacílenou pozornost. 

Pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme si svůj cíl umět pojmenovat a soustředit se na něj. I kdyby to probíhalo většinu času tak trochu podprahově. A přesně takhle to s nástěnkou vizí funguje. Za předpokladu, že je umístěná na dobře viditelném místě a vídáš ji denně.

Kde a jaké obrázky hledat? Inspirace pro elektronický vision board

Můžeš si ji vytvořit pomocí magnetů na ledničce, elektronicky na plochu počítače a telefonu nebo si koupit jako za starých časů nástěnku a přišpendlit své sny na ní, anebo stačí obyčejná čtvrtka, kterou polepíš. Čím? To je to hlavní.

UPŘÍMNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

Na vision boardu by se měly objevit „věci“, které jsou pro tebe v životě nejdůležitější a zároveň ty, které ještě nemáš a chceš jich dosáhnout. Celé to ale stojí a padá na tvé autenticitě. Pokud si na nástěnku vizí vypíšeš obecně platné hodnoty, kterým pořádně ani nevěříš nebo pro tebe nic neznamenají, a představy svého okolí o tom, kam se máš v životě ubírat, místo těch vlastních, význam téhle techniky se vytratí.

BARVY, TVARY, OBRYSY – MUSÍŠ TO VIDĚT

Nástěnka vizí má být plná několika velmi konkrétními představami toho, čeho chceš dosáhnout. Tak například vize „jsem na úžasné dovolené“ je super, ale musí být přesnější. Přidej fotku tyrkysové mořské hladiny, svoji ve slunečních brýlích, jak se usmíváš, a jednu položku na vision boardu máš splněnou.

Kreativitě se meze nekladou. V záplavě obrázků si na netu vyber přesně ty, ze kterých jsi paf, na které tě bude bavit se dívat a které co nejpřesněji zobrazují to, co si přeješ.

Proč a jak si udělat vision board?

CÍTÍŠ RADOST A ŠTĚSTÍ?

Emoce jsou při tvorbě fungujícího vision boardu zásadní. Používej barvy, obrázky, afirmace, citáty či fotky, které ti pokaždé vyloudí úsměv na tváři a pohladí tě po duši. Měly by v tobě vyvolávat dojem, že svůj cíl už máš na dosah, tu euforii, když se ti v životě splní něco velkého a dlouho očekávaného. Zkrátka to není jen nástěnka náhodných klíčových slov a obrázků. Je to dílo tvého srdce.

KOMPAS PODLE FENG SHUI

Jestli nemáš příliš kreativního ducha nebo by ti napoprvé pomohla nějaká berlička, můžeš zkusit jednotlivé vize rozdělit na vision boardu podle zón ve feng shui.

Někteří lidé nedají na tento způsob dopustit a tvrdí, že takto nástěnka snů funguje dvojnásob. Těžko říct, ale za pokus nic nedáš.

UPRAVUJ A PŘEDĚLÁVEJ

Někdo si vytváří novou nástěnku vizí na každý začínající rok, někdo k tomu přistupuje spíš intuitivně (já patřím do druhé skupiny). Každopádně můžeš svůj vision board upravovat a měnit kdykoliv ti na něm cosi nesedí nebo potřebuješ něco doplnit. Je to tak naprosto správně, protože v každém životním období potřebujeme svoji mysl stimulovat na trochu jiné cíle. A takto variabilní technika, která poskytuje nekonečno tvořivých možností, je pro změny jako dělaná. 

Zároveň by ale na nástěnce měly zůstávat dlouhodobé hodnoty a sny, protože mnoho zastánců vision boardu říká, že se jim některé vize splnily sice až po letech, ale vytrvalost přinesla své ovoce.