Dopřej si ideální podprsenku

Když mi bylo kolem dvaceti, byla jsem taková ta typická holka nespokojená se svýma prsama. Byly menší, než bych si ke své postavě představovala a ani na pohled se mi moc nelíbily. A tak jsem si kupovala push-upky, někdy hodně vyztužené, abych si aspoň oblečená připadala víc podle svých představ. Dneska se tomu směju, kroutím sama nad sebou hlavou, ale která z nás si neprošla nějakým takovým obdobím? S jakoukoliv částí těla…

Postupně jsem si na svoje prsa zvykla a našla si k nim neutrální vztah. Po přechodu na zdravou stravu jsem shodila pár kilo a prsa zůstala stejná, jen se už lépe hodila ke zbytku postavy. Výrazně vyztužené push-upky jsem odložila a začala své tělo přijímat v jeho opravdovosti.

Pak přišlo první těhotenství. Prsům dalo objem a tvar, který se mi líbil. Snadno se na to zvykalo, co budeme povídat. Rok a půl kojení s prsy pak sice udělal své, paradoxně se mi ale tvarem líbily víc než před mateřstvím. Navíc jsem se po porodu naučila mít své tělo ráda úplně jiným způsobem než dřív. Přestala jsem k němu být tolik kritická. I když jsem stále viděla některé jeho nedostatky, najednou jsem si uvědomovala, jak jsou malicherné ve srovnání s tím, co mé tělo dokázalo.

Kvalitní podprsenka nedělá kompromisy mezi vzhledem, pohodlím ani správnou velikostí.

OBLÉKNI SVÉ SKUTEČNÉ TĚLO

Proč to celé píšu… Nedávno jsem zhlédla hezký rozhovor se svéráznou znalkyní spodního prádla Helenou Konarovskou a hned mě napadlo, že je to téma i pro můj blog. Jak si správně vybrat podprsenku… Jak podprsenkou neškodit svému zdraví… Jak si vybrat podprsenku pro svá skutečná prsa, pro prsa, která reálně máme, ne pro ta, která bychom chtěly mít…

Svoje prsa vnímáme odjakživa účelně – sexuální symbol (aby se líbila mužům), na kojení (aby nakrmila naše dítě, ideálně podle tabulek), rizikovou část vlastního těla (máme strach, aby se na preventivních kontrolách nic nenašlo)… Pozitivní pozornosti mají od nás samotných naše ňadra zoufale málo. Tenhle článek má za cíl věnovat téhle oblasti více vděčnosti a péče. Věřím, že tím podpoříme i její zdraví.

Točíme se tu sice kolem podprsenek, ale jejich výběr je vlastně o celkové autenticitě, o tom na nic si nehrát. Ani navenek, ani sama před sebou. Dovolit si být opravdová, dokonalá svojí nedokonalostí. Což neznamená, že musíme nosit jen bavlněné lambády. (I když v těch jsem teď většinu času nejšťastnější já.) Ideální podprsenka se nám má samozřejmě i líbit.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

DOBRÁ PODPRSENKA SPLŇUJE

1 | Správnou velikost košíčku, aby se v nich schoval celý objem prsou a ani kolem zad nebyla podprsenka příliš utažená.

2 | Kostice netlačí na mízní uzliny mezi prsem a podpažím. Opírá se zboku o hrudní koš. Nepůsobí žádné bolesti.

3 | Ramínka se nezařezávají do ramen, nepůsobí na kůži otlaky.

4 | Pro objemnější ňadra se doporučují ramínka do kříže, aby se váha na páteři rozložila.

5 | Pohodlný materiál vybraný s ohledem na příležitost – každodenní nošení, sportovní využití, pro domácí pohodu…

Správně nastavená ramínka i zapínání jsou základ.

MASÁŽ PRSOU JAKO BONUS

Kromě samovyšetření a pravidelné preventivní sonografie / mamografie můžeme našim prsům dopřát zdravotně-relaxační masáž. Tento rituál si provádějte tak, jak vám bude nejpříjemnější. Ať už to je jemný dotek, hlazení, nebo vyloženě podpora lymfatického systému a zdraví.

Více informací si o masáži prsou můžete přečíst tady. Následně se na ni zeptejte klidně i svého gynekologa, lékaře na sonografii nebo třeba celostního lékaře… 

Čím žádná z nás asi nemůže nic pokazit, je také pár hodin denně bez poprsenky. Pokud to velikost prsou umožňuje. Tím, že ňadra necháme přirozeně se pohybovat, uvolňujeme průtoky lymfatického systému, což pochopitelně našemu zdraví ohromně prospívá.

Zkrátka – dopřejte si s jemností, co je vám příjemné. Jen tak vám to do života přinese zase o kus víc radosti a uvolnění.