Jak často říkáš: „Tohle musím rozdýchat!“ A kolikrát to vážně uděláš? Přitom právě něco tak přirozeného a dostupného jako dech je klíčem k úlevě od spousty psychických i fyzických nepříjemností. V tomhle článku se zaměřím na dvě jednoduché dechové techniky, které můžeš zkusit klidně hned a ve kterých se můžeš tréninkem rozvíjet třeba až k umění meditace.
Na začátku chci zdůraznit: Najdi si takovou dechovou techniku, která ti bude příjemná. Účelem je, aby vedla k tomu, že se uvolníš, odpočineš si a okysličíš své tělo. Dech, pokud je vedený vědomě a zároveň v přirozeném tempu, má obrovskou sílu pro celý náš organismus včetně nervového systému.
Nenech se mást tím, kdo u které dechové techniky sedí a kdo leží. I tohle si nastav podle svých preferencí a pocitu pohodlí. Mě osobně se stále ještě dýchá lépe vleže. Pokud sedím v tureckém sedu nebo chcete-li v lotosovém květu, tak si pod zadek dávám polštářek, abych se tolik nehrbila v zádech.
Před několika měsíci, kdy jsem měla kvůli stresově náročnému období bolestivě zatuhlé mezižeberní svaly a vlastně celý hrudník, včetně spodních žeber, jsem se od své fyzioterapeutky dozvěděla, že skoro vůbec nepoužívám bránici. To pak neblaze ovlivňuje různé funkce organismu, včetně trávení, svalů pánevního dna atd.
Tehdy mi připomněla, jak dýchat do břicha a roztahovat do šířky právě oblast spodních žeber, aby se hrudník i břicho uvolnily, zároveň se aktivovala bránice a tím i svaly pánevního dna.
Rozfázovaný dech, díky kterému se naučíš poslat vzduchu, kyslík a uvolnění přesně tam, kam potřebuješ, můžeš trénovat třeba podle videa Zuzky Glingrové. A jestli cvičíš jógu, nebo s ní chceš začít, doporučuju navštívit její kanál.
Moc doporučuju vyzkoušet tzv. střídavý dech. Je to fakt pecka! Pro začátek si ho vyzkoušej na několik minut u relaxační hudby nebo jen tak, když koukáš na film/seriál. Postupně pak trénuj tempo, které tě bude víc a víc harmonizovat. Stačí pár minut, ale pravidelně.
Účinek poznáš nejen na větší psychické odolnosti, ale taky na těle. Možná tě bude méně často bolest hlava, uvolní se ti svaly, začnou mizet svalové křeče nebo tiky, zmizí chronická únava nebo naopak nespavost… Takto dýchat můžeš i při poslechu relaxace, protože tyto techniky se navzájem propojují a kombinování posiluje jejich efekt.
V čem to spočívá?
Klasiku nádech a výdech obohatíš o dvě zádrže dechu. Dýcháš tedy v rytmu: nádech, zádrž, výdech, zádrž… Stále dokola. Pro začátek zkus pohodové tempo 3:3, tedy 3 vteřiny v každé fázi. Pokud ti budou víc vyhovovat 4 vteřiny, směle do toho.
Zajímavé je tempo 6:3, které spočívá v delším nádechu a výdechu a kratší zádrži. Právě tenhle rytmus působí blahodárně na zklidnění mysli. Tempo 8:4 pak stimuluje imunitu a přivádí mozek do meditačního stavu. Při pravidelné meditaci se pak prokazatelně mění některé „mapy“ v mozku a mění se tím náš způsob uvažování, vnímání a potažmo samozřejmě i životní styl.
Motivují tě vysoké cíle? Pak můžeš mířit k tempu 10:5, které ozdravuje náš metabolismus a harmonizuje nervový systém. Pro mistry pak vede cesta ještě dál, ale o tom se dozvíš víc v následujícím praktickém videu.
Střídavý dech se dá trénovat taky s ucpáváním nosních dírek. Je to snadné. Ucpeš pravou nosní díru, nadechneš se levou, zadržíš dech, vydechneš pravou a opět zadržíš dech. Po chvilce to vystřídáš, aby se obě nosní dírky vystřídaly na nádechu i výdechu.
Pro začátek doporučuju rytmus 6:3, kdy je opět delší nádech s výdechem a kratší zádrž dechu. Pokud ti tohle tempo nebude příjemné, najdi si to svoje.
…
Toť vše k dechovým technikám, které jsou podle mě příjemné i pro začátečníka a zároveň se na nich dá dlouhodobě setrvat a prohlubovat je. Pro mě jsou dechové techniky geniální a propojují nás s obrovskou moudrostí. Moudrostí přírody a kultur, které s dechem běžně pracují. Dokáže zázraky a máme ho neustále k dispozici. Je paradox, že to lépe nevyužíváme, ne? Tak tomu dej šanci.