Při problémech s početím je naše psychická kondice velmi nalomená. Aby ne. Každý měsíc se točíme v kolečku zklamání, nové naděje, netrpělivého očekávání a následně opět smutku z neúspěchu v podobě menstruace.
Zatímco se toto odehrává na pozadí, v našem vnitřním světě, při pohledu zvenčí to vypadá, že žijeme úplně normálně – chodíme do práce, vídáme se s přáteli, rodinou… Zdaleka ne všichni vědí, čím si při snaze o miminko procházíme, a tak často dostáváme otázky ohledně plánování rodiny. Ty samy o sobě dají dost zabrat, a ne jednou při nich zadržujeme pláč nebo jsme v rozpacích z odpovědi.
Od těch, co vědí, s čím se potýkáme, se pak mnohdy místo podpory, která by nás povzbudila, dočkáme rad a komentářů, na než si velmi rychle vypěstujeme alergii. Tady jsou ty nejčastější z nich.
Komentář, který zkratkovitě zjednodušuje velmi komplexní problematiku. Ano, při neplodnosti je stejně jako u celkového zdraví důležitý nejen fyzický stav, ale také ten psychický. Obvykle jedno přímo ovlivňuje druhé a nejpozitivněji naladěné jsou ženy, které pracují na obou těchto složkách. Jenže zatímco některým ženám k otěhotnění skutečně pomůže dovolená, změna zaměstnání apod., jiným psychické uvolnění k vytouženému miminku nestačí.
Práce s myslí navíc nemusí být pro každého pouze o eliminaci stresu v životním stylu. Ženy po potratu potřebují přijmout předchozí ztrátu, umět pracovat se strachem a negativními myšlenkami… Jiné zase limitují hluboká vnitřní přesvědčení, která nevymizí díky dovolené nebo odpočinkovému víkendu.
Ano, v hlavě toho nosíme spoustu a jistě může psychické uvolnění podpořit i naši plodnost, ale bohužel ovládat své myšlenky není tak snadné, jak mnozí umí jednou větou okomentovat.
Pokud ženě, která se sama sebe stále dokola ptá „Proč se to děje?! Proč zrovna my?!“ odpovíme touto větou, nejspíš to nemyslíme zle, ale rozhodně ani nepomůžeme. Lépe bude znít buď jen účastné: „Je mi to líto. Musí to být náročné.“ nebo otevřená otázka: „Myslíš, že ti tahle zkušenost přinesla i něco dobrého?“
„Jinak jsi zdravá, a to hlavní.“ následuje často… Slýchají to ženy při řešení neplodnosti i ty po ztrátě miminka. Ano, zdraví je v žebříčku hodnot na prvním místě, ale touha po mateřství je stejně silná. Žena s prázdnou náručí soustředí plnou pozornost k vytouženému miminku. Nesnažme se všechny její negativní emoce odpoutávat stranou zlehčováním, zobecňováním, planou útěchou…
Právě věk a závod s časem je citlivým tématem mnoha neplodných párů. Zvlášť těch kolem 30. roku a starších. Pokud se řeč nestočí tímto směrem, je lepší věk nekomentovat.
Sekundární neplodnost – když se nedaří počít druhé / další dítě – je bolestivá, frustrující, přesto bohužel v drtivé většině zlehčovaná. Vedle vděčnosti za prvního potomka žena prožívá stejná psychická muka jako bezdětné ženy bojující s neplodností nebo truchlící po potratu. Neplodnost není soutěž v trápení – srovnávání tu není na místě. Každá žena má plné právo prožívat tuto zkušenost autenticky vzhledem ke své povaze a všem okolnostem.
Věta, která ženu vrhá do ještě hlubší bezmoci a neuchopitelnosti situace. Ženy čelící neplodnosti takřka denně frustruje fakt, že věci nejdou podle plánu, že otěhotnění nemají ve svých rukou, že se tolik snaží, a úspěch stejně nepřichází… Rádoby útěcha tohoto znění v nich spíš než uklidnění vyvolá sérii otázek, na které nikdo nezná jednoznačnou odpověď: A kdy tedy nastane správný čas?! Co víc můžu udělat?! Jak dlouho tohle všechno ještě vydržím, než se vzdám?!
IVF je velkým zásahem do ženského těla a v neposlední řadě také další psychickou výzvou. O financích a nesnadnosti celého procesu nemluvě. IVF je úžasnou možností pro páry bez šance na přirozené početí nebo s vysokými zdravotními riziky pro dítě. Není to ale univerzálním řešením pro všechny, kterým se dosud nepodařilo otěhotnět, ani 100 % zárukou úspěšného početí.
Než se tedy ptáme na IVF, měli bychom se ptát na to, zda byl pár důkladně vyšetřen, zda je spokojený s přístupem ošetřujících lékařů a zda zná příčinu(y) problémů s početím.
Pokud se pár snaží o dítě dlouhá léta a má za sebou už snad vše, co bylo možné vyzkoušet, nebo lékařská vyšetření naznačují, že není vysoká šance na početí vlastního potomka, může být taková věta na místě.
Ženu, která ale stále věří, že snad otěhotní a donosí své vlastní miminko, tato věta může zabolet. Ani adopce navíc není snadná / rychlá, je to obrovský krok do neznáma, a pár k takovému rozhodnutí potřebuje dospět svým tempem.
Naslouchat, vyhnout se hodnocení, nabízet podporu opakovaně – zkusit se ozvat s odstupem času i v případě prvotního odmítnutí, trpělivost s tím, že daná žena může být náladová… Buďte empatičtí a zkuste se vžít do kůže neplodného páru. Pak se vyvarujete sérii historek o svých dětech, necitlivým těhotenským oznámením apod.
V případě, že pár prošel těhotenskou ztrátou, zapište si toto datum do kalendáře a dejte jim na výročí vědět, že na ně myslíte, pošlete andělské mamince květinu nebo ji jakkoliv potěšte.
Je toho mnoho, co můžete udělat pro blízké, kteří procházejí složitým obdobím. Stačí méně argumentovat rozumem a nechat mluvit srdce.
A jak máte reagovat vy, které tyto věty slýcháte? Vy, které tyhle komentáře provokují, zraňují a vyčerpávají? Mimo jiné i o tom si budeme povídat už brzy na online workshopu Přeju si miminko, v rámci něhož spolu strávíme 2 večery plné praktických tipů a technik, které si rovnou vyzkoušíte. Protože nejvíce se posouváme mezi těmi, kteří řeší přesně to, co my. Těším se třeba i na tebe!