Chceme dítě, ale nejde to

Dneska otevřu bolavé téma mnoha párů – plodnost. Když si přečtete nebo slyšíte, že problém s přirozeným početím řeší v ČR každý 5. pár, působí to dost abstraktně. Dokud za statistikou nezačneme vidět skutečné životy nebo dokud se netýká nás samotných.

Za poslední roky jsem se ve svém okolí setkala s několika ženami, které se mi svěřily, že na dítě čekaly nebo čekají nepříjemně dlouho. Prošly řadou vyšetření a buď se nedozvěděly nic, nebo dostaly nálepky diagnóz, které otěhotnění přirozenou cestou nevylučovaly, ale zároveň nepřinesly optimistické vyhlídky. 

CO KDYŽ JE SE MNOU NĚCO ŠPATNĚ?

Já sama jsem se tématem plodnosti a ženského zdraví začala do hloubky zaobírat na podzim 2019 po svém druhém těhotenství a potratu ve 2. trimestru, na jehož důvod se nepřišlo. Hlavou mi běžely otázky: Co když je se mnou něco špatně? Co když už to znovu nezvládnu? Co když mě první těhotenství a porod nějak poznamenaly a nejsem schopná další dítě donosit? Co když…

Bylo to tak frustrující! Cítila jsem tolik výčitek vůči svému tělu, tíživý pocit nedostatečnosti, neúplnosti, strach, pochybnosti, nesnesla jsem jakékoliv komentáře a rady okolí… A to vše jsem prožívala v kombinaci s touhou po dalším miminku, s přáním znovu zažít zázrak zrození nového života. 

Došlo mi, jak je nedůstojné, že se kolem problémů s plodností stejně jako kolem potratu chodí po špičkách. Proč by se za to kdokoliv měl stydět? Proč by si měly tyto ženy / páry připadat nedostatečně?

Co kdybychom se místo toho soustředili na benefit dnešní doby, kterým jsou dostupné informace a možnosti. A teď nemluvím o reprodukční medicíně (ta ve spoustě případů není nutná), ale o podpoře vlastní plodnosti a přirozeného početí. Napadlo mě, kolik vlastně existuje metod, které mohou pomoci, když klasická medicína odpověď nemá? 

Z INFORMOVANOSTI SE RODÍ ZÁZRAKY

Odmítla jsem zůstat emočně na dně a utápět se v „neúspěchu“ v podobě potratu. Odmítla jsem přijmout to, že je ve mně jakýkoliv zádrhel. Otevřela jsem se životu, radosti a hlavně sobě. Můj pohled na otěhotnění se změnil. Přestala jsem se bát toho, že to vůbec nepůjde, probudila jsem v sobě jen trpělivost a říkala jsem si:

Moje tělo nejlépe ví, kdy je připravené.

Mé miminko přesně ví, kdy potřebuje přijít.

To, že jsou mi některé okolnosti skryté, neznamená, že to nepůjde.

Rozhodla jsem se, že pojmu téma plodnosti tvůrčím způsobem a vytvořím pro ženy, které si přejí miminko online prostor, do kterého se budou moct kdykoliv přijít povzbudit, kde se dozvědí potřebné informace, kde naberou dech a sílu na další pokusy, kde lépe poznají samy sebe, vlastní tělo a jeho fungování, kde se naučí lépe pracovat se svou myslí… Zkrátka to bude místo, které jim zkrátí cestu k miminku. 

Neplodnost je až u 90 % párů, kterým se nedaří déle než rok otěhotnět, jen přechodný stav, který se dá změnit. Jinými slovy jsou to páry, které po určitých změnách v životním stylu spolu mohou přirozeně počít dítě.

PROČ SE TO NEDAŘÍ?

Jako první jsem vytvořila relaxaci Přeju si miminko, která se stala na mém e-shopu hitem. Překvapilo mě, kolik žen cítí, že právě stres a vnitřní napětí mohou být na vině. Utvrdilo mě to v tom, že právě osvěta ohledně plodnosti stojí více za pozornost a je načase zbořit různá tabu, která přirozenou plodnost mnohdy úplně zbytečně blokují nebo minimálně brzdí. Potěšilo mě, kolik mých českých i slovenských klientek aktivně a hledá a zkouší, co se dá, že jen pasivně nečekají v ordinacích lékařů a nelitují se. 

Jenže kde začít, když se početí nedaří a nikdo neví, proč? Chytré rady typu „Musíš na to přestat myslet, máš to v hlavě.“ samozřejmě k pozitivnímu těhotenskému testu obvykle nevedou. 

Při tvorbě online kurzu Přeju si miminko se mi jako nejčastější důvody problémů s plodností vyrýsovaly tyto (pořadí je náhodné):

1| traumata a emoce uložené v pánvi a ženských orgánech

2| příliš stažené pánevní dno a jeho blokace

3| neznalost vlastního cyklu a plodnosti – probíhá vše tak, jak má?

4| toxické zátěže v těle a elektrosmog

5| únava, stres a výživová vyčerpanost organismu

Dobrá zpráva je, že se všemi těmito dopady lze začít okamžitě něco dělat a výsledky se často dostavují velmi rychle. V první řadě se zlepší celkový vnitřní pocit a psychika, v druhé řadě fyzická kondice organismu a zdraví. No a za těchhle podmínek už zní ta pozvánka pro nový život lákavěji, že? Pak totiž konečně máte co nabídnout, co dát…

O tom je naše společná cesta s odhodlanými ženami v online kurzu Přeju si miminko. O nalezení sebe sama, své i partnerovi plodnosti, slabin, předností a především o mnoha možnostech řešení, o velké naději, že se to konečně podaří. Nejste na to samy.