Když ženství (nesnesitelně) bolí

Znáte takové to, že se kolem vás docela nenápadně mihne nějaké téma, vy ho zaregistrujete a najednou máte pocit, že o něm mluví snad všichni? Mě se přesně tohle stalo zhruba před rokem s endometriózou. Tehdy jsem o ní slyšela poprvé a netušila jsem, jak je bolestivá a nepříjemná.

Když se kolem mě od té doby objevilo několik dalších žen, kterým lékaři objevili ložiska endometriózy, zbystřila jsem a přeposílala jim tipy na nápomocné pomůcky vždy, když jsem si u nějakého produktu všimla, že při tomto onemocnění pomáhá. Ono toho totiž není zase tolik, co těmto ženám může ulevit.

JIZVY NA TĚLE I NA DUŠI

Pro vás, kteří toto téma potkáváte poprvé, laicky a ve zkratce objasním, o co při endometrióze vlastně jde. Místo toho, aby se kousky děložní sliznice přirozeně vyloučily během menstruace z těla ven, dochází skrze vejcovody k jejich odloučení do dutiny břišní, kde se přichytávají na orgány a tkáně. Tam pak v dalších cyklech krvácejí, a kromě toho vytvářejí lokální záněty. Když tato ložiska organismus zapouzdří, zůstanou v jejich místech vazivové jizvy.

Vnímání endometriózy je velmi subjektivní. Některé ženy cítí velké bolesti během menstruace, jiné jimi trpí chronicky, pro další se stane nepříjemným intimní život. Často je nutné v rámci diagnostiky i „léčby“ při endometrióze provádět laparoskopické operace, takže se ženy potýkají ještě s hojením jizev. Endometrióza je stále ještě nevyzpytatelným a málo probádaným územím i pro lékaře.

Proč se na svém blogu tomuto tématu věnuji? Snažím se přispívat k psychickému i fyzickému zdraví žen. Správnou cestu vidím v propojování se s inspirativními odborníky a sdílení jejich informací a tipů. Díky milé spolupráci s fyzioterapeutkou Lenkou Chuchutovou, která vytvořila speciální sestavu cviků pro ženy s endometriózou, jsem se v rámci VYPNI HLAVU dostala k velmi podrobným informacím o tomto onemocnění, a tak je posílám dál, ať mohou pomáhat.

CVIČENÍM PROTI BOLESTI

„Spolupracuji s panem doktorem Drahoňovským, takže při své práci vycházím hlavně z informací od něj a ze zahraničních odborných článků. Vážím si toho, že se na mě obrátil s tím, zda by fyzioterapie mohla ženám s endometriózou pomoci a začal ke mně své pacientky posílat. S endometriózou tak přicházím do kontaktu takřka denně a pomáhám nejen ženám, které se dostanou do mé ordinace, ale díky internetu také mnohým dalším ze všech koutů ČR,“ říká Lenka.

Letos totiž Lenka spustila unikátní online kurz s 8 cviky, které při endometrióze výrazně ulevují od bolesti. Ve své ordinaci Lenka každé klientce doporučuje typy cviků individuálně, do kurzu pak zařadila ty, které měly obecně u žen s endometriózou nejpozitivnější ohlasy.

„Bohužel neumím ženy zbavit endometriózy, ale mohu jim ulevit od jejích projevů. To, že jsou nemocné vnitřní orgány v břiše neznamená, že se to vůbec netýká pohybového aparátu. Naše tělo je protkané tzv. fasciemi, které vše propojují a lze tedy přes pohybový aparát uvolňovat napětí uvnitř organismu.“

Mimo jiné právě o fyzioterapii pro ženy (obecně) jsem si s Lenkou povídala v živém webináři na své facebookové stránce. Jestli tam se mnou ještě nejsi, tak se neváhej přidat, protože živé streamy se super hosty tam vysílám každou chvíli. 

POTŘEBUJEŠ NABRAT SÍLU?

Nejen pro ženy s endometriózou, ale pro všechny, kterým není jedno, jak se cítí – ve svém těle i v životě – jsem sestavila posilující balíček nabitý informacemi, radami a ověřenými technikami. Posilujeme v něm zdraví ženského těla, zažeháváme jiskru sexuality a intimity a nezapomínáme ani na psychickou spokojenost a odolnost.

Přizvala jsem si k tomu několik úžasných žen, které k těmto tématům mají hodně co říct. Jako bonus navíc jsem přidala jednu ze svých nejoblíbenějších relaxací na rozproudění životní (sexuální) energie.

Balíček si aktuálně můžeš koupit s letní slevou 15 %. Stačí při nákupu zadat kód: silnazena. Léto je totiž ideální období pro restart a načerpávání nové životní šťávy.

O endometrióze mluvíme s Lenkou i v souvislosti s otěhotněním a těhotenstvím, a to v oblíbeném online kurzu Přeju si miminko. Ten se zaměřuje na podporu plodnosti a přirozeného početí. Je určen všem párům, které se rozhodli pro miminko, ale oblíbily si ho především ženy, kterým se zatím otěhotnět nedaří.