Když je těhotenství rizikové

Těhotenství i porod řadíme mezi fyziologické stavy, které organismus zdravé ženy prodělá většinou bez výraznějších obtíží. Přesto existují těhotenství, která se vyznačují vyšším rizikem komplikací, a to pro ženu nebo miminko, případně pro oba.

Komplikace se během těhotenství mohou vyskytnout i u zcela zdravých žen. Že je těhotenství rizikové někdy víme již od začátku gravidity. Stejně tak se komplikace, pro které se těhotenství rizikovým stává, mohou objevit až později. Míra rizika pro ženu i dítě se u každého těhotenství nebo choroby liší. Mohou být méně významná až velmi závažná. 

Které ženy mívají rizikové těhotenství, jež je třeba více sledovat?

  • ženy pod 17 let a nad 35 let věku (vyšší věk = riziko vysokého krevního tlaku a preeklampsie)
  • vícečetná těhotenství (dvojčátka a vícerčata)
  • v anamnéze předčasný porod, císařský řez, těhotenská ztráta, miminko s vývojovou vadou, preeklampsie nebo HELLP syndrom
  • ženy s onemocněním srdce, ledvin, plic či s onkologickým onemocněním
  • ženy s autoimunitní chorobou (lupus, Sjogrenův syndrom, roztroušená skleróza, vaskulitidy…)
  • ženy s epilepsií
  • ženy s cukrovkou
  • genetické a dědičné nemoci
  • anatomické či strukturální odlišnosti dělohy, děložního hrdla nebo placenty

Ženy, jejichž těhotenství neprobíhá normálně, anebo mají velké riziko komplikací a těžkého průběhu gravidity či porodu, bedlivě sledujeme. Všechna riziková těhotenství jsou v péči nejen obvodního gynekologa, ale většinou i specializované kliniky a odborných lékařů. 

Pokud se jedná o vysokorizikové těhotenství s velkým předpokladem komplikací při porodu, rodí tyto ženy v perinatologických centrech, kde jsou na komplikace připravení a mají s nimi zkušenosti.

Ženy s rizikovým těhotenstvím jsou během všech trimestrů více sledované a většinou se jich týká:

  • více návštěv lékařů specialistů, více testů a ultrazvuků
  • návštěva genetiky
  • předem diskutovaný plán místa a způsobu porodu
  • klid na lůžku nebo hospitalizace (v extrémních případech)

Těhotenství s vysokým rizikem znamená také zvýšenou míru stresu. Docházení k lékařům, krevní odběry, specializovaná vyšetření a mnohdy nepříjemné situace vše znesnadňují. Fyzické komplikace si tak vybírají svou daň na psychické nastávající maminky. 

Žena prožívá obrovský strach o své dítě i o sebe. Mohou se objevit úzkostné stavy, poruchy spánku a výkyvy nálad. Potřebuje hodně podpory a laskavé péče jak od nás zdravotníků, tak něžné péče, podpory a pomoci od rodiny.

V žádném případě to neznamená, že rizikové těhotenství nemůže proběhnout v pořádku, bez komplikací. Zdravé miminko a zdravá žena je vždy náš společný cíl. Řada rizikových těhotenství skončí porodem zdravého dítěte a minimálních či žádných komplikací pro ženu.

POROD PŘIROZENĚ, NEBO SEKCÍ?

Způsob porodu je u rizikových a vysokorizikových těhotenství velmi individuální. Odvíjí se podle stavu ženy a miminka. Pokud to zdravotní stav umožňuje a žena souhlasí, tak se i zde preferuje vaginální porod.

U rizikových těhotenství je nezřídka otázkou také načasování doby porodu. Někdy bohužel nelze čekat až do termínu. Existuje řada situací, kdy miminko musí přijít na svět dřív, ať už je to z důvodu jeho zdraví nebo zdraví či dokonce života matky. Zde zase záleží na konkrétní situaci, kdy se volí buď indukce (vyvolání) porodu, nebo plánovaná či akutní sekce.

Císařský řez přichází na řadu nejčastěji při akutních komplikacích, jako je závažná preeklampsie a HELLP syndrom. Nicméně u většiny rizikových těhotenství má žena velkou šanci na porod miminka přirozenou cestou.

Autor: Bc. Soňa Klingerová, DiS, RN

Autorka působí jako porodní asistentka v Univerzitním centru patologických a rizikových těhotenství a porodů v kanadském Vancouveru. Zabývá se tématy asistované reprodukce, ženské neplodnosti, reprodukční medicíny a ovlivnění fertility životním stylem. Věnuje se také holistickému poradenství v péči o pleť, anti-agingu a suplementaci v klinické praxi a sportu.

Najdete ji na Instagamu @organicstyle.cz a blogu www.organicstyle.cz, kde se věnuje ženskému zdraví, tématům péče o pleť, zdraví kůže a konzultacím v oblasti zdravé pleťové rutiny.