Kotvičník: Víc než bylinka plodnosti

Někdy mám obavu, abych nevytahovala témata, která každý zná, ale nedávno jsem si o kotvičníku zjišťovala bližší informace pro plánovaný webinář Přeju si miminko, a některá fakta mě zaujala. A tak třeba něco přinesou i vám.

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) jsem měla spojený hlavně s plodností mužů. Podporuje u nich tvorbu testosteronu, zvyšuje počet spermií i jejich kvalitu, navíc působí afrodiziakálně. Plusovým bodem, proč ho užívat, by mohl pro sportovněji založené muže být vliv kotvičníku na svaly a příval energie.

Pokud je vaším tématem zmíněná plodnost, zbystřete. Když už byste ho pořizovaly partnerovi, klidně se v užívání přidejte. U žen má totiž kotvičník napomáhat ovulaci, hormonální hladině i zdraví pohlavních orgánů. 

PRO LEPŠÍ NÁLADU

Stejně jako u jiných bylin se i u kotvičníku zpracovávají různé části rostliny. Díky tomu má pro náš organismus široké využití. Mimo blahodárných efektů na reprodukční pochody posiluje imunitu a dýchací cesty, má protizánětlivé účinky, snižuje cholesterol a vyrovnává hladinu cukru v krvi…

A co je dál zajímavé – harmonizuje psychiku, což je při dlouhodobější snaze otěhotnět víc než žádoucí. Jeho příznivých účinků na lidskou psychiku si všimli už starověcí Řekové, kteří údajně kotvičník užívali pro zlepšení nálady.

UŽÍVEJTE S ROZMYSLEM

Kotvičník seženete ve formě čajů, tablet, bylinného extraktu či tinktury. Já většinou hlasuju pro tinktury, protože jsou účinnější než čaje. Na kvalitě záleží, proto si na výběru produktu dejte záležet. Pokud máte možnost trochu si připlatit za bio kvalitu, vyhnete se zatížení organismu Mnou přiložené odkazy berte jen jako inspiraci.

Kotvičník sice nepatří mezi problematické byliny, co se nežádoucích účinků týče, zároveň ale platí: všeho s mírou. Pokud byste tuhle nebo jinou bylinku kombinovali s dalšími, užívaly dlouhodobě nebo pokud berete pravidelně léky, je vhodné se poradit s fytoterapeutem, odborníkem na byliny, případně lékařem, který vám konkrétní léky předepsal. 

Často totiž zapomínáme, že bylinky patří do přírodní lékárny, ovlivňují funkce v našem těle stejně jako chemická léčiva, a ne všechny se mezi sebou či s některými léky v míru snášejí.