Přes 10 let nepoužívám konvenční přípravky proti pocení. Na reklamy lákající na 48hodinovou ochranu před pocením jsem imunní, protože nepotit se celé dny není ok, stejně jako složení opěvovaných produktů. Už si naštěstí nemusíme vybírat mezi zdravím a voňavou kosmetikou. Můžeme mít obojí. Tady jsou mé tipy na skvělé deodoranty, které nezatíží tělo toxickými látkami a zajistí příjemný pocit… jak se říká v reklamách – svěžesti.
Můj přechod na přírodní deodoranty začal v době, kdy existovalo na českém trhu minimum alternativ. Nejdostupnější možností byly tehdy minerální deo krystaly. Aktuálně je seženete od bezpočtu značek a můžeme je nazvat stálicemi, nicméně pro pohodlnější typy, jako jsem třeba já, už jsou trochu překonané. Přestože jeden stále doma mám a funguje. Konkrétně jsem si vybrala kousek od ekologické značky Purity vision.
Deo krystaly na bázi kamence póry neucpávají, jen stahují a působí antibakteriálně, čímž potlačují tělesný zápach. Jsou bez vůně, takže v kombinaci s nimi lze používat oblíbený parfém nebo voňavé květové vody, které ještě více opečují pokožku v podpaží.
Nevýhodou deo krystalů je z mého pohledu aplikace. Krystal je nutné před použitím namočit, poté aplikovat do podpaží, znovu opláchnout a nechat uschnout. Není tedy úplně nejpraktičtější verzí deodorantu do kabelky a pro znovupoužití kdykoliv a kdekoliv.
Nejnovějším přírůstkem v mojí deo rodině je kuličkový deodorant značky BioPha, konkrétně s vůní granátového jablka. Vlastně je jedno, ve které vůni si ho pořídíte, protože spíš než že by delší dobu voněl, neutralizuje zápach. Stejně jako minerální krystaly totiž obsahuje kamenec. Díky němu se lehce stahují póry a částečně se tím omezuje pocení.
Já jsem z tohohle produktu nadšená! Aplikace je rychlá, snadná, deo vrstva ihned zasychá a na oblečení jsem si ani jednou nevšimla skvrn. I cena je navíc příznivá. Toto je pro mě perfektní adept na cesty.
Dřevěné kelímky značky RaE možná vídáte obchůdcích se zdravou výživou a přírodní kosmetikou. Když jsem ho dostala jako dárek, vyzkoušení mě docela dlouho moc nelákalo. Ani nevím proč. Přišlo mi, že do něj 2x sáhnu a bude pryč, nechtělo se mi ho natírat do podpaží rukou a celkově na mě zkrátka nepůsobil příliš atraktivně. Dnes se tomu směju.
Hned po první aplikaci jsem si ho zamilovala! Jednak jeho vůni orchideje, zadruhé to, že nějakým zázrakem téměř neubývá, i když je tak maličký, a zatřetí díky jeho krémové konzistenci, která je pro kůži moc příjemná! Sice si před a po použití musíte umýt ruce, takže to není taková rychlovka jako s roll-onem, ale i tak je pro mě ideální variantou na doma, když se chci osvěžit, příjemně vonět a zároveň na sebe nepatlat žádné voňavky. Třeba kvůli mazlení s dětmi.
RaE deodoranty obsahují antibakteriální kokosový olej, bambucké máslo, jedlou sodu, kukuřičný škrob a éterické olejíčky pro různé druhy vůní. Seženete ho ale i ve variantě bez vůně. Platí to samé, co jsem psala u BioPha – nevydrží vonět moc dlouho, spíš zabraňuje zápachu a mírně eliminuje pocení.
Deodoranty na bázi kokosového oleje a se složkou jedlé sody jsou teď trendy, takže je seženete od mnoha výrobců, často v podobně tuhého deodorantu. Chystám se vyzkoušet např. levandulový od značky Skinny Coco.
Pokud preferujete sprej, nabízí se třeba kamencový deodorant s přírodními vůněmi od značky Salt of the Earth, která dokonce nabízí náhradní náplně, takže nemusíte pokaždé investovat do nového produktu, což je nejen ekonomické, ale taky ekologické. Před časem jsme podobný produkt zkoušeli a nebyl vůbec špatný.
Tak tohle jsou tedy moji favoriti a produkty, které jsem si vyhlédla pro další testování. Ještě dodám bonusový tip na závěr. V posledních letech jsem byla spokojená i s roll-on antiperspirantem značky SynCare. Je bez hliníkových solí, bez alkoholu a s extraktem ze zeleného čaje. Využívala jsem ho ve dnech, kdy mi extra záleželo na ochraně proti pocení, a fungoval bezvadně!
Taky přecházíte na netoxickou drogerii? Máte své tipy na přírodní deodoranty a antiperspiranty?
Tento článek nevznikl ve spolupráci s žádnou kosmetickou značkou ani e-shopem.