Spolek pro mateřství: Jsme tu pro větší klid maminek. Zvlášť těch, které to mají těžké

Náročný rok 2020 přinesl i mnoho dobrého. Zrodil se například unikátní Spolek pro mateřství podporující nastávající maminky v krásném i psychicky náročném období těhotenství informacemi a odbornými konzultacemi. Především pak Spolek pomáhá rodičům, kterým se narodí miminko se závažnou vývojovou vadou. Do jeho 3 let těmto rodinám vyplatí 500 000 Kč na lepší péči a kvalitu života jejich dítěte. Za vznikem Spolku stojí Pavla Škorpilová, Tomáš Veselý a Lukáš Doskočil. Pavla a Tomáš nám v rozhovoru Spolek i svou motivaci k jeho založení představí blíž. 

Pro ty, kteří se se Spolkem pro mateřství seznamují právě tímto rozhovorem, pojďme na začátku představit jeho hlavní myšlenky a přínos pro maminky. O jaký typ organizace vlastně jde? 

Tomáš: Spolek pro mateřství je neziskovou organizací. Nabízí unikátní službu pro všechny nastávající maminky, která jim umožní prožít těhotenství a mateřství v klidu a pohodě. S členstvím ve Spolku získají možnost využít hned několika benefitů, mezi které patří online předporodní kurzy, online konzultace s lékaři a dalšími odborníky, prémiový obsah v podobě článků psaných s odbornou garancí, a další benefity, které jim pomohou se v těhotenství cítit dobře a připravit se mateřství. 

Zároveň poskytuje nastávajícím maminkám jistotu, že pokud věci nepůjdou podle plánu – narodí se jim miminko se závažnou vrozenou vývojovou vadou, získají od Spolku půl milionu korun pro zlepšení kvality jeho života. 

Kolika vývojových vad se aktuálně týká krytí a kolik dětí ročně se průměrně s těmito vadami narodí?

Tomáš: Finanční krytí se týká celkem 72 diagnóz závažných vrozených vývojových vad, které jsme vybrali spolu s přednosty dětských klinik z různých specializací a dalšími odborníky. Statistiky uvádějí, že se ročně narodí kolem 4 až 5 % dětí s vrozenou vývojovou vadou, avšak do tohoto čísla spadají i nezávažné vrozené vývojové vady, které se dají řešit např. kosmetickou operací nebo nemají na kvalitu života vliv. Čísla jsou samozřejmě proměnlivá, ale z celkového počtu diagnóz kryjeme zhruba 10 %, právě těch závažných.

Na co všechno rodiče mohou vyplacenou částku využít?

Tomáš: Finanční krytí v jednotné výši 500 000 Kč je určeno pro zlepšení kvality života dítěte a rodiny. Finální využití finančních prostředků je ale na samotné člence / rodičích.

Pavla: Možná ještě stojí za to zmínit, že částku vyplácíme rodině ve čtvrtletních platbách a nepožadujeme žádné dokládání ani stvrzenky, na co byly peníze vynaloženy. Věříme, že rodina ve svém vlastním zájmu s penězi naloží smysluplně.

Jste celkem 3 zakladatelé. Kde se vzala vaše motivace Spolek vybudovat a jak jste se našli jako tým?

Tomáš: Dva z nás – já a Lukáš – jsme si bohužel prošli osobní zkušeností s vrozenými vývojovými vadami u našich dětí. Problematika zaujala i třetí spoluzakladatelku Pavlu a společně jsme ze Spolku vytvořili mnohem komplexnější službu, než jsme původně zamýšleli. Ta je díky dalším zmíněným benefitům, které členky mohou čerpat hned po vstupu do Spolku, tady pro všechny nastávající maminky. Pro jejich větší klid a pohodu.

Pavla: S Tomášem a Lukášem jsme se seznámili přes dřívějšího kolegu ještě před tím, než se vše “stalo” a než jsme se rozhodli Spolek založit. Všichni jsme měli určité zkušenosti a nápady, které se dobře doplňují. (Naštěstí) na rozdíl od kluků nemám osobní zkušenost, za to už jsem ale překročila 35. rok a vzhledem k tomu, že dítě jednou plánuji, problematika se mě dotýká jako ženy, která snad bude těhotenství v budoucnu řešit. Dává mi tedy smysl pracovat na něčem, co chci sama využít. 

Tomáši, co se vám honilo hlavou, když jste se s manželkou dozvěděli o synově diagnóze týkající se zdraví jeho ledvin? Co bylo následně nejnáročnější?

Byl to hodně silný a nepříjemný okamžik. Během pár vteřin jsem propotil tričko, co jsem měl na sobě. Nejhorší na tom byl pocit bezmoci, který mě zachvátil poté, co nám řekli, že se s tím nedá nic dělat. Také jsem cítil pocit úzkosti z toho, že nevím, jak to dopadne a pocit obrovské nespravedlnosti. Nemusíte mít k tomu totiž predispozice – a my jsme neměli. Lidé obecně moc neví, že většina vrozených vad není genetického původu a stát se to tak může opravdu komukoliv.

Co vám naopak pomohlo? Vzpomínáte si na moment, kdy se vám trochu ulevilo?

Na rozdíl od doktora, který nám jako první vadu suše oznámil s tím, že se uvidí po porodu, jestli ledviny budou fungovat, nám pomohl jiný lékař. Pan doktor Hašlík nás vpravil do problematiky, vysvětlil všechny varianty toho, jak se daná oblast vrozených vad může vyvíjet – před narozením totiž mnohdy nelze určit přesnou diagnózu – a snažil se nás uklidnit. Což se mu povedlo na výbornou. 

Spolek pro mateřství funguje na principu vzájemné solidarity. Členové vstupním poplatkem nejen „jistí” sami sebe, ale v případě, že se jim narodí zdravé miminko, což si každý samozřejmě přeje, přispějí na krytí jiným rodičům, kteří takové štěstí neměli. Proč jste zvolili právě princip solidarity a v čem vidíte jeho přednosti?

Tomáš: Spíše bych to nazval principem vzájemnosti, i když prvek solidarity tam je rozhodně také. Tento princip jsme zvolili právě proto, že se nám líbila myšlenka vzájemnosti. Tedy že se všechny maminky kryjí navzájem. Členské příspěvky se dají na “jednu hromadu”, a pokud vše půjde podle plánu u nás doma, můj příspěvek pomůže mamince / rodině, která to potřebuje. 

Pavla: Vzájemnost nebo ona solidarita je něco, co historicky funguje, ale záleží v rámci čeho. Mateřství a obecně těhotenství vytváří v podstatě velmi specifickou komunitu, která spojuje ženy právě tím prožitkem a zkušeností. Z principu vzájemnosti navíc těží všichni – primárně chce každý z nás, aby byl v pohodě především on sám a jeho rodina. Pokud je vedlejším efektem pomoc ostatním, tak je to podle mě win-win situace.

Jedním z cílů Spolku je, zvlášť teď během měsíční výzvy Buď v klidu se svými strachy, pomáhat maminkám ke klidnějšímu těhotenství. Co tedy vnímáte jako nejvíce stresující myšlenky a situace během těhotenství?

Pavla:
 Na úvod podotýkám, že nemluvím z vlastní zkušenosti, ale spíše na základě desítek hloubkových rozhovorů s těhotnými a dalších dat z trhu. Moje odpověď nebude úplně přímočará. Každá maminka uváděla jako stresující faktory něco trochu jiného. Nejvíc se ale objevovaly jakékoliv obavy o zdraví dítěte a o to, jestli bude všechno v pořádku. Docela trefně jste to pojmenovala jako “stresující myšlenky” a v tom to právě je. Hodně žen zmiňovalo, že je ovlivňuje nastavení mysli, co čtou a jaké související informace se k nim dostávají… Často se i objevil názor, že na možné negativní věci raději ani nemyslí, protože se bojí, že by si je mohly přivolat. 

Tomáš: Samozřejmě nejsem žena, takže za ně nemohu mluvit. Navíc s manželkou jsme hodně ovlivnění negativní zkušeností. Nicméně pokud bych měl vycházet z toho, co vše jsem již od nastávajících maminek v různých fázích “očekávání” slyšel, opravdu jde primárně o strach související s tím, aby porod proběhl hladce a miminko se narodilo zdravé. 

A na závěr optimisticky – co vám osobně dává smysl nebo s čím máte dobrou zkušenost pro utišení strachů? Jak se vy odreagováváte?

Pavla: Mně osobně hodně pomáhá si obavy racionalizovat a říct si, jestli je to něco, s čím můžu něco dělat, připravit se na to atp. A taky popovídat si o nich s lidmi, kterým věřím, a vyslechnout si jejich úhel pohledu. Na druhou stranu upřímně nevím, jak bych se vyrovnala se strachem z něčeho, co ovlivnit ani racionalizovat nemůžu.

Tomáš: Přiznám se, že pokud na mě jdou černé myšlenky, postupuji podobně jako Pavla. Řeknu si, zda jsem schopen nějak ovlivnit to, čeho se obávám, a pokud ano, udělám pro to maximum. Pokud to ovlivnit nedokážu, prostě se snažím přijmout to tak, jak to je. Jedním dechem dodávám, že ne vždy se mi daří vše přijmout tak, jak bych si přál. Ale už necelý rok vím, co funguje na 100 %. Když se podívám na svého syna a on se na mě usměje, na okamžik zmizí všechny starosti a strachy. To je pro mě nejlepší odreagování, které na světě existuje.

KAM PRO DALŠÍ INFO A INSPIRACI?

Aktuální obsah, včetně probíhající výzvy Buď v klidu se svými strachy, můžeš sledovat na instagramovém profilu @spolekpromaterstvi. Jestli se chceš do výzvy zapojit společně se mnou nebo pravidelně sledovat antistresové, ženské, maminkovské a další tipy pro pohodový životní styl, sleduj feed a stories @vypni_hlavu.