Ovlivňuje potrat další plodnost?

Obrovský strach, že se to stane znovu, že přijde krvácení nebo lékař na vyšetření odhalí, že miminku netluče srdíčko… Noční můra žen, které už jednou či vícekrát o miminko přišly. Úspěch dalšího těhotenství je sice do velké míry opět v rukách přírody, ani my ale nejsme bezmocné. V tomhle článku se s tebou podělím o to, čím hladkému průběhu duhového těhotenství můžeš napomoct.

Vše začíná rekonvalescencí během šestinedělí. Mnoho žen má tendenci se co nejdříve vrátit k běžnému fungování a smutek ze ztráty přebít činností. Truchlení je pro psychiku ale nezbytnou fází hojení a je důležité jím projít. Stejně tak si naše tělo zaslouží v šestinedělí speciální péči. Prošlo hormonálními změnami, krevní ztrátou a intenzivním stresem. Je načase dočerpat sílu.

  1. Buď v teple, jez vývary, dostatečně pij…
  2. Pořádně spi a odpočívej, věnuj se věcem, které máš ráda.
  3. Vyhni se tahání těžkých věcí a zvýšené fyzické námaze obecně.
  4. Pokud máš za sebou silné krvácení, doplň si železo.
  5. Po skončení krvácení vyzkoušej bylinnou napářku nebo třeba koupele s přírodními solemi.

Dokud krvácení zcela neustane, vyhni se koupelím i pohlavnímu styku, protože případná infekce by nejen prodloužila hojení, ale mohla by zvyšovat rizika pro další těhotenství.

PLODNOST JE ZPĚT

Během 4 až 6 týdnů od potratu se obvykle dostaví menstruace. Může být spojena se smutkem nebo naopak s radostí, že tělo obnovilo svoji plodnost. Neznamená to ale, že je ihned připravené na další těhotenství. Jeho načasování závisí na mnoha faktorech, neexistuje jediné doporučení, kdy je správný čas znovu počít. Řiď se nejen doporučením svého lékaře, ale také vlastními pocity.

Když jsem v 5. měsíci potratila, lékaři nám řekli, že můžu otěhotnět klidně už za 3 měsíce. Mé tělo v té době ale bylo tak slabé, že pro mě těhotenství nepřipadalo v úvahu. Někdy i měsíc navíc udělá velký rozdíl. Dopřej si ho, jestli potřebuješ.

JAK OŠETŘIT RIZIKA?

Často se u klientek setkávám s tím, co jsem sama po svém potratu zažila – lékaři se nad ztrátou nepozastaví, je pro ně rutinním případem, a ženě není nabídnuto žádné vyšetření, které by mohlo napovědět, proč k potratu došlo, a pomoci tak předejít dalšímu.

Potrat sice v mnoha případech nepředznamenává problém pro další těhotenství a lékaři nabízejí bližší vyšetření obvykle až po třech ztrátách, ale jak se říká „štěstí přeje připraveným“. Jaká vyšetření tedy mohou odhalit případná rizika?

Tak například, když opakovaně dochází k tzv. biochemickému těhotenství, kdy po pozitivním těhotenském testu přijde zpožděná menstruace, je vhodné informovat gynekologa. Může to značit krátkou luteální fázi, ale třeba i genetické poruchy… 

Pokud potřebuješ po předchozí ztrátě vstoupit do dalšího těhotenství pro svůj vnitřní klid ze zmapovaného území, nech si zkontrolovat funkci štítné žlázy a vyšetřit trombofilní mutace. Hematologické vyšetřené je ma místě zvláště pokud ke ztrátě došlo v souvislosti s infarktem pupečníku či placenty, případně jsou-li poruchy krevní srážlivosti v rodině.

U žen po předchozím mimoděložním těhotenství stojí za zvážení vyšetření průchodnosti zbývajícího vejcovodu. Od věci není ani kontrola hladiny vitamínu D. I ten je pro zdravé těhotenství podstatný a některé ženy (opět mluvím ze své zkušenosti) mohou mít jeho hladinu dlouhodobě extrémně nízkou.

SÍLA ZROZENÁ Z KŘEHKOSTI

Často mi od žen po potratu chodí zprávy v tomto znění: „Chystám se vám napsat už dlouho, ale pořád jsem si myslela, že to zvládnu. Teď je to už pár měsíců a moje psychika se nelepší, tak jsem se rozhodla s tím začít něco dělat.“

Potrat je trauma, které s námi zamává. Když v blízkém okolí nemáme spřízněné duše se schopností empaticky vyslechnout bez rad a zlehčování, tak je víc než obtížné se s něčím takovým o samotě vypořádat. Říct si o pomoc není slabost, ale vnitřní síla dokázat přiznat svou zranitelnost. Všichni jsme zranitelní. 

Když jsem v říjnu 2019 přišla o dceru já, cítila jsem se na to sama. I když se někteří kolem opravdu snažili mě podpořit. Věděla jsem, že netuší, co prožívám. Právě to se stalo mým hnacím motorem k založení komunity, která dnes kolem Vypni hlavu funguje a kde jsou ženy jedna druhé dojemnou oporou. Léčíme se navzájem.

Cestu od ztráty až k duhovému těhotenství se mnou můžeš projít buď detailně v rámci individuální péče, skrze oblíbený pečující Online retreat po ztrátě miminka nebo třeba v aktuálním informačně nabitém webináři Regenerace po potratu před dalším těhotenstvím

Tímto obdobím jsem provedla několik desítek žen. Neboj se požádat o pomoc, jestli se necítíš komfortně. Jsem tu proto, aby tvoje cesta za duhovým miminkem byla o velký kus snazší než ta moje.

Velké objetí všem andělským mámám 💗