Doufám, že tenhle článek otevíráš ve chvilce pohody, ale jestli se i ty právě houpeš na vlnách stresu, já sama v předvánočním shonu hluboce soucítím, a proto ti chci hodit několik záchranných kruhů, které tě udrží nad hladinou.
Stres je víc než jen pocit úzkosti nebo přetížení. Naše tělo při něm produkuje kortizol a adrenalin, což rozjíždí hormonální horskou dráhu. Na té se pak samozřejmě veze i na náš reprodukční systém.
Tady je laicky popsaných několik možných dopadů chronického stresu na hormonální systém:
Hypotalamicko-hypofyzárně-adrenální osa (HPA osa): Stres aktivuje neuroendokrinní systém mezi hypotalamem, hypofýzou a nadledvinkami. HPA osa slouží v akutním stresu k adaptaci na novou situaci, tedy ke schopnosti reagovat. Mimo jiné jsou ve stresových situacích stimulovány nadledvinky k produkci kortizolu, jehož vyšší hladiny (u chronického stresu dlouhodobé) vedou k potlačování reprodukčních funkcí.
Osa hypotalamus-hypofýza-gonády (HPG osa): Tato osa hraje zásadní roli ve fungování pohlavního systému řízením produkce pohlavních hormonů, jako je estrogen, progesteron a testosteron. Stresové hormony mohou potlačit její funkci, což může vést ke sníženému uvolňování luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH) z hypofýzy. Tím dochází k narušení ovulace u žen a spermatogenezi u mužů.
Vliv na sexuální chování: Vysoká hladina stresu také snižuje libido a schopnost dosáhnout orgasmu.
Váhové výkyvy: Změna hladin pohlavních hormonů v důsledku stresu ovlivňuje i naši hmotnost. Například zvýšený kortizol podporuje ukládání tělesného tuku, který následně zvyšuje hladinu estrogenu a dalších hormonů.
Prosím, mějte na paměti, že reakce na stres je individuální. Obecně platí, že chronický stres je pro tělo i psychiku více zatěžující než stres akutní – chvilkový, který je následně vykompenzován regulací a pocitem bezpečí.
Dnes se nebudu rozepisovat o tom, že eliminace stresu je o sebepoznání, komplexním nastavení životního stylu a o jeho průběžném balancování. Tempo a návyky, které nám vyhovovaly před rokem, nám nemusí vyhovovat dnes.
Tentokrát se zaměříme na 3 poměrně málo využívané způsoby, kterými svému tělu můžete pomoci stres snižovat a vyplavovat.
Bylinky a funkční houby, které řadíme do skupiny tzv. adaptogenů, jsou pro naše tělo jednou z berliček při adaptaci na stres. Hojně se na ně obrací tradiční čínská medicína i ajurvéda.
Sáhnout můžeš mimo jiné po ašvagandě (snižuje únavu), rozchodnici růžové (zvyšuje psychickou odolnost) nebo cordycepsu (zlepšuje adaptaci na stres), bazalce svaté (pomáhá zklidnění mysli).
Ve formě prášku nebo obohaceného proteinu je jednoduše můžeš přidat do smoothie, anebo spoj příjemné s užitečným a dopřej si ašvagandu, bazalku a k tomu i oblíbenou funkční houbu reishi doporučovanou mimo jiné na posílení imunity v šálku poctivého ceremoniálního kakaa jako zimní rozmazlování při poslechu koled nebo sledování vánočních pohádek.
Do 17. 12. 2023 můžeš na ceremoniální kakaa a další Vitalvibe dobroty ze sekce Kakao a čokolády využít slevový kód vypnihlavu10.
Nedostatek protahování je mojí velkou bolískou, a tak jsem se nechala zlákat reklamou na sítích a přibližně měsíc na sobě testuji somatické cvičební sestavy propojující protažení těla a zklidnění mysli. Jde o snadné cviky, které vás příjemně rozhýbou a zároveň ztiší mysl. Alespoň mě skvěle fungují.
Rozhodla jsem se předplatit si aplikaci Better me, protože mi dokonale vyhovuje délka a styl jednotlivých lekcí, plán na míru dle obsáhlého vstupního dotazníku – i to, že se mi cvičení připomíná. Řadu videí ale najdete i zdarma, takže můžete tento druh pohybu nezávazně vyzkoušet.
Vytvořte si na cvičení příjemné prostředí. Zapal si svíčku, provoň vzduch éterickým olejíčkem, nech se vést klidnou hudbou… Není to další úkol k odškrtnutí, ale zážitek. 🙂
Hořčík působí blahodárně na naši nervovou soustavu a je jedním z minerálů, které se doporučují suplementovat, protože jeho hladina je v populaci nižší, než našemu organismu prospívá. Sem tam můžete hořčík doplnit nejen vnitřním užitím suplementu, ale také relaxační koupelí s epsomskou solí.
Koupel s epsomskou solí má vícero blahodárných účinků – uvolnění svalů, snížení bolestí zad, psychické zklidnění a díky obsahu síranu podporuje také detoxikaci…
Při pravidelné suplementaci hořčíku vždy dbejte na vhodnou formu a čas užívání. Zatímco energizující malát je ideální si zobnout ráno, uklidňující bisglycinát se hodí na noční stolek jako posila kvalitního spánku a noční regenerace. Na mém nočním stolku je vysoce vstřebatelný hořčík od Verry, na který při nákupu můžete uplatnit slevový kód vypnihlavu. Je vhodný i pro nastávající maminky jako prevence nadměrného tvrdnutí bříška nebo křečí.
Tak co? Který tip tě zaujal nejvíc? Nebo postupně vyzkoušíš všechny?
Přeji Ti co nejklidnější advent a ať Ti tihle pomocníci přinesou co nejvíce příjemných a vyživujících chvil…
Klára