Co je menstruační cyklus? A jak (ne)má probíhat?

Jak menstruační cyklus funguje? S čím bychom měli zajít k lékaři? Porozumění tomu, co se v ženském těle odehrává přibližně každý měsíc, je základ pro to, abychom uměli vnímat, co je fyziologické. I když se vám to možná nezdá, tak menstruace je úžasný a dokonalý proces. Součást našeho ženství.

OD MENARCHÉ AŽ PO MENOPAUZU

Menstruační cyklus je charakteristický svým opakováním. Zhruba měsíc co měsíc. Délka cyklu se počítá od 1. dne krvácení do začátku krvácení dalšího. Ačkoliv normální cyklus může mít rozpětí od 25-35 dnů, tak každá žena má rozpětí svoje vlastní, které je pro zdravý cyklus velmi úzké. Cyklus nemusí být úplně pravidelný na den a hodinu. Ale fyziologická variace se připouští pouze do odchylky max. 3 dnů. Jinak se cyklus považuje za nepravidelný. 

1. FÁZE MENSTRUAČNÍHO CYKLU: FOLIKULÁRNÍ 

První den plného krvácení (ne slabého špinění) se považuje za první den menstruace. Tímto začíná první polovina cyklu, známá jako folikulární fáze. Proč folikulární? Představte si, že když se narodíte, máte uvnitř vaječníků určitý počet vajíček. Nedá se nijak navýšit. Postupem času se toto množství bude pouze snižovat. Až se vyčerpá úplně. To je čas, kdy přijde menopauza a ve vaječníkách se již žádná vajíčka nacházet nebudou.

Ve folikulární fázi se uvolní z vaječníku skupina několika vajíček. Každé vajíčko je uvnitř folikulu. Jenom jedno z nich poroste, uzraje a bude součástí ovulace. Ostatní zaniknou. Skupina vajíček a jejich počet, který se z vaječníku každý měsíc uvolní, je proporcionálně velký podle toho, kolik vajíček ženě zbývá celkově. Pokud je vajíček v těle stále dost, uvolní se jich více. Pokud jich zbývá málo, uvolní se jich méně. 

Takto se dá krevním testem měřit tzv. ovariální rezerva. Ta představuje velmi důležitý údaj, který zajímá lékaře v klinikách reprodukční medicíny. Test na ovariální rezervu by ale měl provádět při indikacích i běžný gynekolog.

K ČEMU BĚHEM CYKLU SLOUŽÍ HORMONY?

Folikulostimulační hormon (FSH) v těle stimuluje během folikulární fáze jeden folikul s vajíčkem k růstu. Vajíčko začíná ve folikulu zrát a tvoří se estrogen. Estrogen připravuje vhodné podmínky k novému životu v děloze. Stimuluje růst sliznice a tím připravuje podmínky k zahnízdění oplodněného vajíčka. 

Vyšší hladina estrogenu dává v určité fázi signál mozku, že vajíčko je připraveno. Tehdy je z hypofýzy uvolněn další hormon. Ten, který nám signalizuje ovulaci. Je to luteinizační hormon (LH). Právě jeho největší nárůst nám na ovulačním testu ukáže dvě čárky. V této době také zvednutá hladina estrogenu způsobí, že cervikální hlen má tu nejlepší konzistenci pro přežití spermií. Je průhledně bílý a klouzavý, podobný vaječnému bílku.

Nárůst luteinizačního hormonu způsobí ovulaci. Ta se dostaví za 24-36 hodin poté co hladina LH začíná růst a asi 12 hodin po vrcholu největšího nárůstu. Tady vidíte, že pokud vám ovulační test ukáže pozitivitu, moc času na oplodnění nemáte a milování, při kterém chcete otěhotnět, byste neměly odkládat.

2. FÁZE MENSTRUAČNÍHO CYKLU: LUTEÁLNÍ

Po ovulaci nastává 2. fáze cyklu. Je to fáze luteální. Folikul, který ze sebe uvolnil vajíčko, vytváří cystu, která se nazývá corpus luteum. Corpus luteum produkuje progesteron, důležitý v 1. trimestru těhotenství a je esenciální pro jeho udržení. Poruchy produkce progesteronu způsobují zkrácení luteální fáze, a to může mít za následek poruchy hnízdění vajíčka. 

Pokud nedošlo k oplodnění, potom corpus luteum zaniká. Hladina progesteronu klesne a začíná 1. den krvácení, které značí začátek dalšího cyklu. 

CO JE NORMÁLNÍ?

  • Menstruační krvácení trvá běžně 4-6 dnů a množství krevní ztráty je poměrně malé, asi 2-3 lžíce.
  • Asi týden před menstruací trpí velká většina žen na tzv. premenstruační syndrom (PMS). Ten zahrnuje bolesti prsou, akné, poruchy nálady a těsně před menstruací i křeče v podbřišku, bolest hlavy a dolní části zad. PMS by neměl být tak signifikantní, aby ženu omezoval v běžných činnostech. Pokud tomu tak je, není to fyziologické.
  • V době ovulace, tedy přibližně uprostřed cyklu, mají některé ženy tlakovou bolest v podbřišku, někdy jen na jedné straně. U části žen se objevuje i lehké zakrvácení či špinění, které trvá jeden den. 
Poznej svůj cyklus od 1. do posledního dne, čti ve své menstruaci a ulev si od problémů.

CO NENÍ NORMÁLNÍ? KDY NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?

Poruchy cyklu mohou být známkou onemocnění. Proto je užitečné menstruaci a její průběh zaznamenávat, a tím získat obrázek o tom, jak často krvácení přichází, jaký má charakter, zda není nadměrně bolestivé. 

Poruchy menstruace mohou být vyvolané hormonální nerovnováhou, endometriózou, poruchou funkce štítné žlázy, PCOS, děložními fibromy. Co tedy považujeme za situace, kdy bychom se měly mít na pozoru?

  • Menstruační cyklus se dostavuje za více než 35 dní.
  • Menstruační cyklus se dostavuje za méně než 21 dní, nebo se postupně cykly zkracují.
  • Menstruace se nedostavila více než 3 měsíce v kuse.
  • Menstruační krvácení, které trvá více než 7 dní.
  • Krvácení je mnohem silnější či mnohem slabší než obvykle.
  • Krvácení nebo silné špinění mezi menstruacemi.
  • Krvácení po pohlavním styku.
  • Nadměrná bolest či nadměrné krvácení při menstruaci, které znemožňuje běžné aktivity.

Jestliže trpíte jakýmkoliv výše uvedeným symptomem, je určitě čas navštívit lékaře. Tím je většinou gynekolog, ale hodně problémů v menstruačním cyklu řeší i endokrinolog nebo přímo reprodukční endokrinolog (v případě, že se snažíte nebo brzo chcete snažit otěhotnět). Endokrinologové jsou specialisté na hormonální problémy, a pokud vám není schopný pomoci váš ženský lékař, neváhejte se na endokrinologa obrátit. 

Autor: Bc. Soňa Klingerová, DiS, RN

Autorka působí jako porodní asistentka v Univerzitním centru patologických a rizikových těhotenství a porodů v kanadském Vancouveru. Zabývá se tématy asistované reprodukce, ženské neplodnosti, reprodukční medicíny a ovlivnění plodnosti životním stylem. Věnuje se také holistickému poradenství v péči o pleť, anti-agingu a suplementaci v klinické praxi a sportu.

Najdete ji na Instagramu @organicstyle.cz a blogu www.organicstyle.cz, kde se věnuje ženskému zdraví, tématům péče o pleť, zdraví kůže a konzultacím v oblasti zdravé pleťové rutiny.