Jak se (ne)chovat k ženě po potratu

Přestože každá žena prožívá potrat v individuálních okolnostech svého života, následné pocity bývají téměř stejné, ať už k potratu došlo spontánně, nebo se pro něj žena rozhodla dobrovolně. Od momentu, kdy jsem v říjnu 2019 v 5. měsíci potratila, jsem mluvila s řadou žen, které také přišly o miminko. Toto sdílení mi poskytlo spoustu informací k tomu, abych mohla lépe pomoci jak samotným maminkám po potratu, tak i jejich okolí, aby o ně pečovalo, aniž by je třeba nevědomky zranilo. 

Těhotenství vlije do těla ženy nejen hormonální koktejl, ale především život. Vznikl v ní, bují, roste a hlásí se o pozornost. Pokud je těhotenství plánované, znamená pro ženu nový začátek. Od pozitivního těhotenského testu se mění v matku bezpodmínečně milující své dítě. Nezáleží na tom, kolik je mu dní nebo týdnů, jestli na ní ostatní už něco pozorují, nebo ještě ne… Bez ohledu na to, že pro jejího partnera je těhotenství a rodičovství zatím pouze abstraktní. Její mateřská láska a péče už začala.

A pak přijde krvácení nebo kontrola, kde lékař konstatuje, že se plod přestal vyvíjet, nebo třeba fatální genetická diagnóza a doporučení interrupce… V jiných případech mohou nastoupit kontrakce a přirozené vypuzení děťátka. Ať už jde o jakýkoliv scénář, žena trpí. Dostává se do šokové stresové reakce, do traumatu. V první chvíli jde o přežití – fyzické i psychické, a tak nezbývá než spolupracovat s procesem. Když je ale po všem, přichází to nejhorší. Prázdno. A v něm tíha emocí, která je na jednoho člověka příliš. Přesto ji musí unést.

UVNITŘ JE TO JINAK NEŽ NAVENEK

Je skvělé, když má žena po potratu milující rodinné zázemí a podporu. Přesto je na své trauma sama a je na ní, jak se s ním vypořádá. Její tělo i mysl prožily šok, hormonální výkyvy a trauma. Regenerace nepotrvá dny, ale měsíce. 

Nenechte se mást tím, že se žena vrátí k normální činnostem a ke starému způsobu života. Vzpomínky na těhotenství a potrat, nenaplněné očekávání a zklamání, si nese dál v sobě a nejspíš ji pronásledují každý den. Minimálně v prvních týdnech a měsících. Škála pocitů, kterými maminky po potratu procházejí, je široká. Nejčastěji jde o: výčitky, vinu, stud, selhání, nedostatečnost, strach z dalšího těhotenství a potratu…

JAK S NÍ MLUVIT

V prvních týdnech po potratu je zásadní, aby veškerá komunikace probíhala velmi empaticky. Nepředstírejte, že se nic nestalo, ale zároveň se nechovejte příliš lítostivě. Například ženě nabídněte program a dodejte, že pokud se na to ještě necítí, můžete zůstat doma. Neptejte se napřímo, jak se cítí (samozřejmě mizerně), zeptejte se raději, jestli potřebuje s něčím pomoci, jestli si chce promluvit, uvařit něco dobrého… Spíš než řečmi o dalším těhotenství a o tom, že „pan doktor říkal, že bude všechno v pořádku“ ji rozveselte malým dárečkem, něčím, co má ráda, co si užije – sůl do koupele, novou podložkou na cvičení apod.

Další tipy a informace jsou zdarma ke stažení u mě na webu v rámci projektu, který jsem pro ženy po ztrátě miminka vytvořila. Moc bych si přála, aby bolest, kterou jsem prožila, a trauma, které jsem překonala, mohly ulehčit toto období jiným ženám. Aby to měly trochu jednodušší.

SÍLA SDÍLENÉ ZKUŠENOSTI

Ačkoliv jsem už pár hodin po potratu byla rozhodnutá se k téhle zkušenosti postavit čelem a vyjít z ní silnější, nikoliv zlomená, s traumatem jsem se prala několik dalších měsíců. Mé tělo i mysl si ho pamatovalo a já jsem tak musela vědomě pracovat na jeho slábnutí. To, co mi nejvíce pomohlo, jsem sepsala mimo jiné do svého e-booku Jak mě potrat poslal zpátky k sobě. Popisuji v něm průběh svého druhého těhotenství, potratu a následujících 4 měsíců. 

Přečtení e-booku mi ale stále přišlo celkem pasivní, takový první krok, ale co dál? Rozhodla jsem se, že svoji pomoc maminkám po potratu nebudu stavět jen na svém příběhu, protože chci, aby byla komplexnější, aby je vedla od potratu ideálně až k dalšímu a tentokrát vydařenému těhotenství. Proto jsem oslovila přes 10 odbornic a zároveň žen, z nichž většina také potratila, a vytvořila jsem s nimi tematické video „lekce“ nabité praktickými radami, silnými příběhy a obrovskou inspirací. Přidala jsem své relaxační nahrávky pro zklidnění těla i mysli, články s dalšími tipy a online kurz Po potratu silnější byl připravený pomáhat. 

Dnes již pilně pracuji na navazujícím kurzu Přeju si miminko, který naváže na oblíbenou relaxační nahrávku a povede ženy k přirozenému početí, pohodovému těhotenství, vědomému porodu a co nejklidnějšímu šestinedělí / kojení. Myslím, že pozitivní motivace žen už na samém začátku cesty k mateřství je v dnešní době potřebná.

Za sebe dnes už vím, že mě potrat měl přivést k poslání v podobě této iniciativy. Věřím, že bezpečné online prostředí, které jsem vytvořila, může další zraněné maminky dovést k pochopení důvodu jejich ztráty. A především k tomu, aby tuto zkušenost přijaly, aby na ni zvládly vzpomínat s láskou, aby z ní vyšly silnější a ne zatrpklé, aby je víc naplňovala víra v život než strach ze selhání. 

S tímto záměrem jsem vám, ženám po potratu, i vám, jejich blízkému okolí, k dispozici. Protože žádná žena si nezaslouží žít s traumatem potratu a je mnoho způsobů, jak ho překonat.