Kdo se bojí, nesmí…

…nejen do lesa, jak se říká. Kdo se bojí, zakazuje sám sobě spoustu věcí, včetně radosti. Pokud patříte k těm, které pronásledují chronické strachy, možná jste si už všimli, že vám kradou schopnost užít si zaslouženou radost. Nedovolují nám uvolnit se do bezstarostnosti některých dní. Nutí nás zůstat ve střehu. Protože co kdyby… jenže až… kéž by… apod.

Neustále se setkávám se ženami, které po předchozím potratu nebo nekonečném čekání na miminko otěhotní, ale neradují se, protože strach je brzdí. Obecně máme my lidé tendenci se místo oslavování dílčích úspěchů okamžitě obávat toho, že na další metě třeba selháme. 

A tak se pořád o něco snažíme, usilujeme, makáme, ale nedovolujeme si odměnit se. Nechat si po těle rozlít radost a sladký pocit úspěchu. Bez všech „ale“.

ŠTĚSTÍ JE VRTKAVÉ. OPRAVDU?

Bývala jsem jedním z těch lidí, kteří si neustále s něčím dělají hlavu. Kteří se ixkrát za den pomyslně ohlédnou přes rameno, jestli na ně nečíhá nějaké nebezpečí. Kteří se bojí prožít naplno štěstí, protože by ho mohli zakřiknout nebo by se mohli radovat předčasně

Štěstí je přece vrtkavá dáma, jak jsme slyšeli i v Harry Potterovi. Úspěch jsem tedy raději přecházela v tichosti, abych neusnula na vavřínech a o to, co jsem vybudovala, ať pracovně, nebo soukromě, jsem nepřišla. 

Bývala jsem jedním z těch lidí, kteří se pod tím vším bojí sami sebe, a především sami o sebe. Kteří se bojí vlastního strachu, ale zároveň se neumí nebát. Prožívala jsem vnitřní rozpor mezi mojí autentickou povahou optimistického snílkaustaranou holkou, která musela předčasně dospět a její nevědomí na to zareagovalo sérií obranných mechanismů.

JAK SE TO POZNÁ?

Spoustou „maličkostí“. Máme tendenci vytvářet závislostní vztahy, protože se bojíme být sami. Co kdyby lepší partner nepřišel? Nebo dokonce – co kdyby se neobjevil žádný další partner?

Zůstáváme v zaměstnání, které nás nenaplňuje (v horším případě ho nesnášíme), protože se obáváme, že bychom stejný plat jinde nedostali nebo že na lepší pozici nejsme dost dobří, anebo jsme prostě jen vystrašení ze změny, protože ta s sebou vždycky nese neznámo = riziko.

Trpíme úzkostmi nebo panickými ataky. Často ani přesně nevíme, co konkrétně za naší psychickou nepohodou stojí. A když už nastane lepší období, máme neustále v hlavě, že by se úzkost mohla vrátit.

Pozorujeme se, zveličujeme a bojíme se vážných nemocí. Potřebujeme ujištění od druhých, že jsme v pořádku, protože se nedokážeme plně spolehnout jen sami na sebe, svoji intuici, své tělo… Toto bylo moje citlivé téma na základě dětských zkušeností z blízkosti smrti. 

Jsme úzkostné mámy. Žaludek se nám svírá jen při představě, co všechno by se našim dětem mohlo stát, natož když čelíme jejich nemoci, horečce apod. Možná se ani necítíme komfortně, když je někdo hlídá… Toto se může probudit už během těhotenství, pokud by žena nejraději chodila na kontrolu každý týden, děsí se komplikací při porodu apod.

CO S TÍM?

Nesmířit se, že „takhle to mám“, „taková jsem“. Tohle má svůj důvod a svoji podstatu v našich životních zkušenostech. Z pozice člověka, který do svého strachu rýpal mnohokrát s cílem pochopit své myšlenkové pochody a nenechat se emocí strachu ovládat, vám chci říct, že tohle naštěstí není dané ani definitivní.

Naše vrozené dispozice samozřejmě mají vliv na to, zda jsme ze své podstaty bázlivější či nikoliv. Zásadní je ale postoj. Pokud se rozhodnu, že v mém životě budou místo pochybností, nedůvěry a strachu hrát hlavní roli odhodlání, víra, odvaha a sebejistota, tak toho mohu dosáhnout. I ty můžeš. 🙂

Náš strach je jako cibule. To, co vnímáme a dokážeme jakž takž popsat, je vrchní slupka – důsledek. Podstata (příčina) se skrývá pod ní. Jak hluboko, je individuální. Jakmile se dostanu ke svému strachu tak blízko, že se mi podaří pohlédnout mu do očí, mám téměř vyhráno. Právě tam začíná pochopení, smíření a osvobození.

EMOČNÍ SVOBODA JE ZA DVEŘMI

Sobota 20. 5. je příležitostí pro ženy, které jsou rozhodnuté mít nad svým strachem navrch. Srdečně tě zvu na svůj dlouho plánovaný transformační workshop Strach je kámoš, kde provedou skupinku 4 až 7 účastnic emoční proměnou. 

Bude to nejenom zážitek a úžasně strávený čas, ale hlavně trvalá vnitřní změna přístupu ke strachu, negativním myšlenkám, úzkosti… Jestli tě tohle téma volá, těším se na tebe! 

Víc se o akci a výhodách aktuálního předprodeje dozvíš tady.