5 důvodů, proč očistit svůj domov bílou šalvějí

Tohle miluju! Odmalička jsem si ulítávala na tom, že existuje něco mezi nebem a zemí, kromě rozumu se řídila srdcem a intuicí, četla desítky seberozvojových knih, zažila na vlastní kůži bezpočet alternativních terapií, ale i tak stále objevuju, zkouším a zamilovávám si další a další techniky. Takové, které někomu můžou připadat až moc ezo a neumí si představit, že by je provozoval. A víte co? Taky jsem si to říkala. O spoustě věcech. 

„Tohle není pro mě.“ 

„U tohohle bych si připadala fakt divně.“ 

„Za tohle by se mi všichni vysmáli.“

Není to tak dávno, kdy mě naprosto míjelo i téma bylinných vykuřovadel. Nenapadlo mě si cokoliv takového pořizovat, dokud se mi neblížil porod a já si nevzpomněla na svůj rozhovor s Melanií Matějkovou, kde jsme mluvily o bylinkách v těhotenství a ona zmiňovala účinky pelyňku – právě ve formě vykuřovadla – při přenášení. 

Tehdy jsem brouzdala po internetu a zjišťovala si o tom víc. Zaujal mě postup i smysl vykuřování, varianty, které existují a se kterými si člověk může vyhrát. Oslovilo mě to a poprvé jsem si řekla, že bych to někdy ráda vyzkoušela.

Noelka jsem nakonec popohánět na svět nemusela, ale na bylinná vykuřovadla jakožto zajímavý rituál jsem zůstala naladěná. Po téměř roce si mě našly v instagramovém livestreamu e-shopu Yoga Day, který zbožňuju a několikrát do roka si tam udělám radost. Vybrala jsem si tam pár dárků k Vánocům a k tomu i vykuřovadlo z bílé šalvěje pro adventní energetický úklid. Upřesním…

Šalvějové bylinné vykuřovadlo a vedle (vpravo) posvátné dřívko Palo Santo – úžasná pomůcka k meditaci.

Jsem člověk, kterého irituje přehlcenost věcmi v prostoru, vyčerpává mě to. Asi si umíte představit, jak utahaná jsem tím pádem v domácnosti se dvěma malými dětmi, kde se válí všechno všude a pořád. 😀 Několikrát do roka poctivě třídím oblečení a hračky, které už nejsou aktuální, rozdávám, prodávám a pečlivě organizuju úložné prostory v celém domě. Pokaždé je to pro mě osvobozující proces. Jako by se tím uvolnil tlak, rozhýbala stagnace…

MAGICKÁ BYLINA PRO TĚLO I MYSL

Právě proto, že mám zkušenost s tím, jak úlevné je pro mě na energetické úrovni třídění a pořádek ve věcech, jsem se nadchla pro nápad předvánoční očisty domova vykuřovadlem. Není to zdaleka jen o tom, že se člověk projde po baráku se svazkem bylinek v ruce. Je to mimo jiné o zpomalení a tolik vzácném plynutí přítomným okamžikem. 

Než jsem vykuřovadlo zapálila, předcházelo tomu velké těšení na novou zkušenost, na rituál jako takový, protože rituály jsou pro nás všechny velmi důležité, ať si to uvědomuje, nebo ne. Vyhradila jsem si na to speciální čas, kdy jsem na celý proces měla klid. Nejdříve jsem všechny pokoje poklidila, a až pak jsem sáhla po vykuřovadlu.

Při vánočním úklidu máme vymést každý kout, a tak jsem ho vymetla. Doutnající bílou šalvějí. V duchu i nahlas jsem párkrát zopakovala záměr, který jsem si stanovila, a na závěr jsem všechny místnosti vyvětrala čerstvým vzduchem. Bylo to super!

Vykuřovadlo vydrží na několik použití, takže si rituál do konce roku určitě ještě aspoň jednou zopakuju, abych podpořila záměr očisty a abychom do nového roku pocitově vstoupili, jak se říká, s čistým štítem. 

Jestli jste dočetli až sem, tak vás tahle voňavá procedura asi taky aspoň maličko láká. Přidávám tedy navrch ještě pár přínosů konkrétně bílé šalvěje.

1 | Působí dezinfekčně (očišťuje domov např. i po nemoci) a ulevuje lidem s chronickými dýchacími obtížemi.

2 | Zklidňuje mysl a pomáhá nám naladit se na své vize a poslání.

3 | Čistí prostor od negace (např. po hádkách).

4 | Výzkumníci z univerzity v Mississippi vybádali, že bílá šalvěj sepíná v mozku receptory, které mají na starosti dobrou náladu, snížení stresu a dokonce i zmírnění bolesti.

5 | Rituál obecně funguje jako předěl mezi starým a novým obdobím našeho života, odděluje minulé a současné / budoucí já… Právě konec roku je proto ideálním obdobím na očistný rituál. I cyklicky – jeden rok umírá, další se rodí.

A co vy? Jak připravujete svůj domov na Vánoce?