Údajně až třetina mladých dívek se už kolem 20. roku s něčím léčí a každá druhá žena kolem čtyřicítky řeší více či méně závažné nemoci. Přitom minimálně z poloviny, ne-li z většiny, ovlivňujeme své zdravotní dispozice tím, jak žijeme.
Proč jsou na tom moderní ženy se zdravím tak bídně? Protože stále ještě příliš oddělujeme psychiku od fyzického těla. Málo dbáme na prevenci a na vzniklé potíže pak nenahlížíme komplexně. Osvícení lékaři a terapeuti propojují západní a východní medicínu. Já jakožto laik, který na sobě už vyzkoušel mnohé z obou břehů, tento přístup sdílím. Nejen na základě vlastních prožitků, ale taky proto, že harmonie vždycky přináší nejvíce užitku.
Vraťme se k ženám 21. století a jejich bolístkám. Tohle téma by vydalo na celou knihu, tak v článku alespoň nastíním ze svého pohledu nejvíce zátěžové vlivy a pár jednoduchých kroků, jak vzít ženské zdraví do svých rukou.
Možná se teď samy sebe ptáte, jak jste na tom se zdravím vy osobě? Jak se to vlastně pozná? Snadným vodítkem je, když upřímně vyhodnotíte, kolik (třeba procentuálně) času se cítíte super, energicky, uvolněně a radostně a jak často vás naopak přepadají strachy, úzkosti, vymýšlíte chmurné scénáře, jste vyčerpané, špatně usínáte / spíte, trápí vás fyzické bolesti atd. Je v pořádku necítit se denně na vrcholu blaha, ale zároveň by nemělo být normální, že si připadáte fajn jen jednou za měsíc, že ztrácíte schopnost se radovat, uvolnit, odpočívat…
Zaměřím se na „ženské zdraví“, tedy na oblast gynekologie, protože my ženy si většinou ukládáme tíživé emoce do pánve a pohlavních orgánů. Právě tam se pak zrcadlí v opakujících se zánětech, polypech, myomech, bolestivých či nepravidelných cyklech, problémech s plodností či dokonce v závažných onemocněních pohlavních orgánů.
Čím dál víc odborníků se shoduje, že právě tzv. šťavnaté pánevní dno v rovnováze, je základem ženského zdraví, kreativity a chuti do života. Zastává totiž v našem těle řadu úkolů – od fungujícího vylučování a držení orgánů na svém místě přes bezproblémovou plodnost až po správné držení těla.
Prvním krokem k ozdravení je začít se s touto oblastí vědomě propojovat, což si nepředstavujte nutně jako ezoterickou seanci, protože k tomu existuje i řada způsobů pracujících skrze fyzické tělo (dostanu se k nim). Dalším krokem je pravidelná péče, tedy omezení škodlivých návyků a zařazení pečujících rituálů.
Posledním krokem je vydržet u toho, co vám dělá dobře, případně zvídavě objevovat další možnosti, které si oblíbíte. To vše má totiž přinést také radost a psychické povzbuzení, nejde o další stresující povinnost. To chci opravdu zdůraznit, protože teprve pak je ona péče správná a komplexní, teprve tak se věnuje tělu i mysli.
FYZICKÉ FAKTORY, KTERÉ ŠKODÍ OBLASTI PÁNEVNÍHO DNA:
Úroveň těla jsme probraly, tak se plynule přesunu do hlavy. Ženy jsou náchylnější k psychickým neduhům než muži, protože jsme přirozeně emocionálnější. Mnohé z nás už přišly na to, že psychická a fyzická kondice jsou spojené nádoby. Mentální zátěž vyčerpává zásoby živin i hormonální systém. Vše, včetně trávení a imunity, pracuje při chronickém stresu omezeně. K vitalitě a zdraví to nestačí.
Čím se nejvíce sžíráme? Na prvních příčkách je to potřeba zavděčit se a zalíbit ostatním. Vyhovět nárokům okolí místo toho, abychom si vymezily ty své. Žijeme svůj život pro druhé, protože jsme si v dětství osvojily mýtus, že myslet na sebe je sobectví. Dále trpíme syndromem hrdinky, která nedává najevo únavu, slabost, smutek, bolest, špatnou náladu… Protože se nosí pozitivita a každodenní úsměv.
Snad každá z nás se pozná v roli snaživky, která nonstop poletuje, aby zajistila peníze do rodinné kasy, uklidila, uvařila, dobře vychovala děti, a ještě se u toho líbila manželovi. Do tohohle tempa nás žene destruktivní program, že si lásku a uznání musíme zasloužit. A taky, že to je něco, co získáme jen od ostatních. Zkuste se někdy samy pochválit a dopřát si laskavost pár minutami času na sebe, kdy všechny ostatní pustíte z hlavy. Každý den.
Jako poslední zmíním touhu po bezchybnosti související s výše zmíněným. Snahu o dokonalost prohloubily v posledních letech sociální sítě a iluze o perfektních ženách v domácnosti. Pojďme se opět soustředit víc na sebe, na to, co nám přináší radost, a vykašlat se na to, jestli se ostatní na dokonalých fotkách přetvařují, nebo ne.
EMOČNÍ ZÁTĚŽ K PROČIŠTĚNÍ:
Souvislosti psychického pnutí a gynekologických obtíží potvrdily už mnohé studie. Rüdiger Dahlke, autor knihy Nemoc jako řeč ženské duše, je spojuje například i s odchodem dospělých dětí z domova (problémy s dělohou), nepřítomnosti otce v dětství (bolesti v podbřišku) nebo setrvávání v nevyhovujících vztazích (opakované infekce a mykózy).
Výzkumy zaměřené na řešení těchto problémů vyzdvihují jako řešení pozornost a laskavost vůči sobě samotné, optimistické myšlení a posilování psychické odolnosti.
OZDRAVNÉ A REGENERAČNÍ METODY:
Techniky pro okamžité pozitivní změny v životním stylu, informace ze všech zmíněných oblastí na jednom místě, relaxační nahrávka pro každodenní rychlý a hluboký odpočinek, inspirace, motivace a návody… Připravila jsem pro tebe odrazový můstek v podobě minikurzu Posílení ženského těla, abys mohla svojí kondici vzít do vlastních rukou a už za pár dní se cítit lépe.
Druhý říjnový týden patří na Vypni hlavu právě ženám, kterým není lhostejné, jak se cítí. V rámci speciální akční nabídky dostane první 20 z vás k minikurzu jako dárek balíček tři večerních relaxací pro klidné usínání a kvalitní spánek. Klientky si na nich nejvíce pochvalují hlavně bleskové a bezstarostné usnutí během prvních pár minut.
Jak to máš ty s časem pro sebe a jak se ve svém životě nejčastěji cítíš? Udělej si rychlý test skrze checklist, který jsem pro tohle téma připravila, a odhal, kde ti uniká energie.